Комунальний заклад "Харківська загальноосвітня школа I-III ступенів №30 Харківської міської ради Харківської області імені Героя Радянського Союзу С.О.Борзенка"

Наша школа – це столітня історія освітянства!

28 липня 1906 в газеті «Южный край» була опублікована стаття під назвою «Новая гимназия». В цій статті йшлося про те, що Міністерство народної просвіти дозволило присвоїти учбовому закладу, що відкривався в місті найменування «Частная мужская гимназия». А 26 серпня 1906 року сталося відкриття гімназії. В зверненні до учнів і батьків засновник гімназії Василь Федорович Давиденко сказав: «Я считал бы себя вполне вознаграждённым лишь тогда, когда увидел бы, какой чудный плод принесут семена долга и истины, усвоенных учениками этого учебного заведения, когда увидел бы, что из этой гимназии выходят в жизнь молодые люди, своими основательными познаниями, благородным характером и благовоспитанностью радующие своих родителей, подготовленные к честному и благотворному служению Родине…».

Гімназія тимчасово знаходилась в домі по вул. Вознесенській, 5 (вул. Фейєрбаха).

В 1911 році клопотаннями В.Ф. Давиденко за проектом архітектора Ю.С. Цауне на вул. Дворянська набережна (Харківська набережна), була збудована незвичайна за своєю архітектурою 3-поверхова будівля і на наступний рік туди переїхала гімназія. Стиль будови – помірний модерн з нахилом до неокласицизму. Середня частина головного фасаду, яка виходить на набережну ріки Харків, виділяється портиком, завершеним фронтоном. Суворий архітектурний образ споруди має гармонійні пропорції, виділяється стриманим і вдалим застосуванням декору.
Викладачі гімназії були підібрані Василем Федоровичем з найкращих, відомих в Харкові. Серед них професор Н.А. Краснов, В.І. Слюнін, С.Н. Зенкевич та ін..
Приватна чоловіча гімназія почала функціонувати в 1912 році.
У 1917 році гімназію було закрито, а Дворянську набережну, де вона розташовувалась, перейменовано на набережну Т.Ф. Домбая.
У 1919 році в приміщенні колишньої гімназії почала працювати чоловіча політехнічна школа, в якій працював викладач української мови та літератури, талановитий письменник Юрій Шовкопляс та навчалися такі відомі майбутні письменники як Ігор Муратов, М. Кульчицький, Ізраіль Меттер, В. Кондратенко та Сергій Борзенко, ім’я якого зараз носить школа.
У роки Великої Вітчизняної війни вони були на передньому краї боротьби з фашизмом. Тоді ж пішов на фронт і випуск 1941 року на чолі з 29 річним директором школи Євгеном Георгійовичем Душкіним.
У 1943 році загинув, захищаючи батьківщину Душкін Є.Г., не повернулася з війни і більшість випускників школи, серед яких молодий і талановитий поет М. Кульчицький. Сергію Олександровичу Борзенкові було присвоєно звання Героя Радянського Союзу.
З 1945 року школа стала жіночою, а з 1956 року тут почали навчатися і хлопці, і дівчата. Очолювала школу Полякова Раїса Михайлівна.
З 1969 року директором школи стала Лисенко Зоя Іванівна. У ці роки школу часто відвідували відомі письменники, які раніше тут навчалися і працювали, а за пропозицією С.О. Борзенка в школі було створено літературний музей. Молчанова Євгенія Григорівна, учитель російської мови та літератури, разом з учнями та іншими вчителями вела активний пошук матеріалів та організовувала зустрічі з письменниками-випускниками школи. У 1975 році школі було присвоєно ім’я С.О.Борзенка – Героя Радянського Союзу, випускника школи, автора багатьох статей та книг (Збірник постанов і розпоряджень УРСР, 1975, №7, ст. 7-9; газета „Вечірній Харків”, 7 травня 1975 року).
30 квітня 1980 року рішенням облвиконкому м. Харкова за № 334 споруду школи визначено пам’ятником архітектури місцевого значення і взято під охорону.
У травні 1991 року проведено паспортизацію будівлі школи Історичним музеєм м. Харкова, а рішенням Харківського облвиконкому від 25.05.91р. її було визнано історичним пам’ятником.
З 1987 року школою керував Олександр Олександрович Філатов, учитель з 27-річним педагогічним стажем, „Спеціаліст вищої категорії”. За цей час восьмирічна школа №30 стала середньою школою – комплексом естетичного виховання. З 1988 року на базі школи № 30 відкрилася і працює школа мистецтв № 3. Учні школи мають змогу відвідувати театральне, художнє, хорове і хореографічне відділення.
З 2003 року школою керує молодий директор Шестак В.В.

У 2010 році школі повернули ім'я Героя Радянського Союзу Сергія Олександровича Борзенка.

В цьому році школа святкує 100-літній ювілей!